Media poniedziałek, 08, kwiecień 2013 11:20

 SURAIYA W MEDIACH
Suraiya jest osobą bardzo zajętą w związku z czym rzadko znajduje czas na wizyty w mediach - poniżej znajdziesz jednak jej kilka polskich i zagranicznych wywiadów:

*Wspomnienia z Euro Raks III - http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,13821415,Tlum_uwodzicielskich_tancerek_zjechal_na_Giszowiec.html#LokKatTxt

oraz

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/880587,taniec-brzucha-w-katowicach-piekne-tancerki-na-kongresie-w,id,t.html

* Wywiad 2013 - PL - : http://www.goniec.info.pl/arch/gg1302.pdf

* Wywiad 2012 - PL - :
http://trojmiasto.miastokultury.pl/22,943,,0,trojmiasto-suraiya-moja-dusza-chce-tanczyc-.html

* Wywiad 2011 - Niemcy - http://www.hagalla.de/hagalla%20com/Texts/E%20Interview%20Texts/engl%20Suraiya%20Interview.html

* Video Wywiad 2010 -  Oslo-  http://www.youtube.com/watch?v=U_i3cLSFXyc

* Reportaż z EGYPTIAN FEVER FESTIVAL- 2010 - Słowacja - http://www.brusnytanec.sk/page3.php

*Suraiya w Gazecie Wyborczej- wywiad 2009 -
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,7286735,Slazaczka_doprowadzila_do_perfekcji____drzenie_ciala.html

* Suraiya w czeskim magazynie Orient Express- wywiad 2008: (tłumaczenie w języku polskim poniżej)
 

Przed kilkoma laty spotkałam się z polską tancerką Suraiyą, która w roku 2008 zdobyła 1 miejsce na międzynarodowym festiwalu Let’s Dance. Od tego czasu Suraiya stała się znaną na arenie międzynarodowej i lubianą tancerką. W roku 2009 wygrała konkurs w ramach International Bellydance Congress w Anglii a swoją działalnością w dużym stopniu przyczynia się do rozwoju tańca orientalnego w Polsce. W swoim tańcu potrafi perfekcyjnie połączyć precyzyjną technikę z wyrazem pełnym kobiecości i elegancji. Nie skłamię, jeżeli powiem, że chodzi o jedną z najbardziej utalentowanych europejskich tancerek, która ma swój niepowtarzalny styl tańca. 

Suraiyo, w tym sezonie odniosłaś ogromny sukces! Wygrałaś kilka międzynarodowych konkursów. Ale co było przed tą karierą? Jaki był Twój pierwszy kontakt z tańcem orientalnym?

Całe swoje życie poświęcam różnym formom tańca.  Przez kilka lat byłam także zafascynowana fitnessem oraz innymi rodzajami aktywności fizycznej, ale z tańcem orientalnym było inaczej – od pierwszego ruchu towarzyszyły mi inne odczucia – specyficzne, kobiece, piękne .... to całkowicie zmieniło moje spojrzenie na kobiecość! Już od pierwszych ruchów uświadomiłam sobie, że to jest „mój taniec”.

Oglądając Twoje występy, możemy zauważyć nieprzebraną ilość stylów, ale który z nich jest Twoim najbardziej ulubionym? Z którego z nich osobiście najchętniej korzystasz?

To zależy – mam wielki sentyment do drum solo, tańca z mieczem i baladi, ale chętnie tańczę także klasyczny taniec orientalny lub współczesny taniec fantasy z rekwizytami – to bardzo trudne pytanie! Uwielbiam wszystkie style!!!

Czy jest jakiś inny styl, któremu chciałabyś się poświęcić w przyszłości? Tribal, taniec perski lub bollywood?

Na razie nie, do tych tańców nie mam jakiegoś specjalnego stosunku a jeżeli tańczę, to musi to płynąć prosto z serca!!!

Masz takie przepiękne kostiumy. Czy masz jakiegoś ulubionego projektanta lub miejsce, gdzie chętnie kupujesz kostiumy?

Uwielbiam takich projektantów jak Eman Zaki, Sahar Okasha, Aziz, Mumtaz i innych – wszystko jednak zależy od tego czego potrzebuję – kupuję je podczas festiwali lub zamawiam osobiście.

Porozmawiajmy o tańcu w Polsce. Czy możesz porównać zaawansowanie uczennic w Polsce z tymi w innych częściach Europy?

Myślę, że wygląda to podobnie. W Polsce taniec orientalny nie jest tak popularny jak w pozostałych krajach jak np. w Niemczech lub nawet w Czechach, ale myślę, że z każdym rokiem sytuacja będzie ulegała poprawie. Wierzę, że mój festiwal, który odbywa się dwa razy w roku, podobnie jak pozostałe podobne imprezy, pomogą propagować tą przepiękną sztukę taneczną w moim kraju i szybko w Polsce będziemy mieć duże grono fanów tańca orientalnego.

Który styl tańca orientalnego jest w Polsce popularny? W Czechach jest np. duża grupa tancerek Raqs Sharki podobnie jak tancerek tribalu. Jak to wygląda w Polsce?

Myślę, że podobnie. Tribal jest w Polsce tańcem nowszym, ale ma wielu fanów, jest kilka naprawdę dobrych tancerek tribalu.

A jak wygląda sprawa z polskimi kursami na których uczy się tańca orientalnego? Ile jest kursów lub lektorek w Katowicach?

Jest ich tutaj naprawdę sporo – mamy w Polsce kilka bardzo dobrych tancerek :)

Porozmawiajmy o tancerkach, które Cię zainspirowały! Jakie są Twoje ulubione tancerki lub które tancerki chętnie oglądasz na występach lub kursach?

Cenię wielu twórców – każdy nauczyciel czymś mnie inspiruje! Zawsze od każdego coś biorę i tworzę swoje własne elementy, swój własny styl – nigdy nie uczyłam się tylko u jednego nauczyciela przez dłuższy czas w obawie przed tym, że mogłabym się stać jego kopią.... Dla mnie najważniejsze jest być sobą i tańczyć w swoim własnym stylu. 

Gdzie poszukujesz swoich inspiracji? Twoje choreografie są zachwycające, skąd bierzesz wszystkie swoje pomysły?

Po prostu je tworzę :) Przy każdym seminarium staram się wynieść coś dla swojego własnego użytku, ale nie układy lub choreografie – raczej atmosferę danego stylu i niektóre pojedyncze ruchy – potem zamykam się na kilka godzin w pomieszczeniu z lustrami i tworzę jakieś układy, choreografie, które odpowiadają mojemu wyobrażeniu :)

Czy masz czas na inne hobby? Masz jakieś inne zainteresowania oprócz tańca?

Prawdę powiedziawszy jestem bardzo zajęta :) Uczę występuję, podróżuje a także organizuję wiele imprez w Polsce, więc bardzo trudno znaleźć mi czas na cokolwiek innego :) Jeżeli mówimy o aktywności fizycznej, wciąż lubię fitness – jest to doskonała forma pobudzania energii. Potrzebuje tego :) Jestem także instruktorką Pilates – to wszystko pomaga mi być silną i poprawiać kontrolę nad własnym ciałem.

Jakie są Twoje plany na przyszłość?

Oczywiście wierzę, że będę tańczyć do końca życia!!! :) Codziennie doskonalić swoje umiejętności jako lektorka oraz występująca tancerka – a w latach kolejnych, najbardziej ze wszystkiego życzę sobie nieustannie dawać radość publiczności oraz wszystkim swoim uczennicom :)

 

Inne artykuły polskie i zagraniczne z różnych lat:
 


* Fragment wywiadu przeprowadzonyego z Suraiyą po wygranym konkursie w Pradze - 2008:

Interview with the winner of Raks Sharqi competition for professional dancers in the Let´s Dance Festival 2008
Suraiya is a professional belly dancer from Poland. She is also a certified choreographer and instructor, well known in Poland and Europe for her charisma, dance technique and artistic presentation of oriental dance. These qualities proved to be true, as in the Raks Sharqi competition within the Let´s Dance Festival 2008 in Prague Suraiya received the highest marks.

- Was this the first time that you joined a competition?
Yes, it was my first belly dance competition. I feel honored that I could compete with so many wonderful dancers from all around the Europe and that I had an opportunity to be judged by such a respectable jury.
- How did you enjoy the competition?
 It was amazing. I can’t say that I was deliberately competing with other girls. I don’t consider belly dance a sport in any way. This is my philosophy - and it seems that it works. When you are competing - your focus is on winning. My focus is on art of belly dance. If world was less competitive, people would be more passionate about the things they do.
- Any unforgettable memories from the competition as well as Let´s Dance Festival?
I am sure that I will never forget the Prague’s audience as they started to call me back again to stage during the competition – I was so surprised - I didn’t expect that... but I must admit, it felt wonderful! For every dancer reaction of the audience is the best reward! There was also an opportunity to perform during Gala Show of Stars with such amazing artists - that was truly unforgettable experience!!!
-How would you compare the oriental dance scene in Prague and in Poland?
I think it is similar. In Prague I met a lot of wonderful dancers from Czech Republic but I must admit that in Poland we also have a few really good belly dancers.
- Would you like to say anything to the Czech dancers and audience of oriental dance?
We have to break the stereotype people have of belly dancers as being “exotic dancers”. This dance is one of the oldest on our Planet. We should educate people and keep explaining that seducing an audience by belly dancer was part of the ancient culture. It has nothing to do with so-called “exotic dance”. Belly dance has to acquire a status of a noble dance.

 

 

Przegląd aktualności

Wyszukiwarka

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, a bedziesz informowany o aktualnościach i nowościach.